Informatyka jest szybko rozwijająca się branżą. Wybierając konkretne studia, warto mieć obraz rynku pracy oraz trendów, jakie na nim panują. Nie od dziś wiadomo, że popyt na różnego typu informatyków oraz inżynierów będzie rósł. Problemy z pracą mają obecnie (i będą mieć w przyszłości) różnego rodzaju humaniści. Wybór swoich studiów musi być odpowiednio przemyślany. Studiowanie danego kierunku w oderwaniu od rzeczywistych wymagań przyszłych pracodawców, jest częstym błędem. Nie od dziś wiadomo, że za błędy płaci się często wysoką cenę.

Informatyka – jeden z najbardziej perspektywicznych kierunków.

Warto pomyśleć o studiowaniu informatyki. Jak pokazują rozmaite badania, programiści to obecnie jedna z najlepiej opłacanych grup zawodowych. Specjaliści od rynku pracy twierdzą, że zapotrzebowanie na programistów będzie radykalnie rosło. Zaletą informatyki, jest to, że do jej nauki potrzeba często jedynie komputera oraz odpowiedniego samozaparcia.  Tanim kosztem (albo nawet i za darmo) można nauczyć się biegłego posługiwania się danym językiem programowania.

Eksperci od rynku pracy twierdzą. że w Polsce brakuje 50 000 programistów. W całej Unii Europejskiej szacuje się, że deficyt programistów wynosi już 1 milion osób. Według wspomnianych specjalistów popyt na programistów będzie w przyszłości jeszcze większy, niż jest to obecnie.

Rozmaite refleksje odnośnie prac licencjackich i magisterskich.

Prace licencjackie i magisterskie studenci  często uważają za smutną konieczność. Jeśli już trzeba takie prace pisać, to należy tworzyć je o zagadnieniach ściśle związanych z biznesową praktyką. Im dana praca dyplomowa jest bardziej praktyczna, tym lepiej. Tworzenie pracy licencjackiej lub magisterskiej na temat czysto abstrakcyjny, raczej niewiele pomoże w przyszłej karierze.

Niezależnie co by się nie działo, nie należy zapominać o tym, że swoje kompetencje trzeba wciąż rozwijać. Nigdy nie jest za późno, aby pozyskać odpowiednie umiejętności z zakresu programowania. Często jest to również świetny sposób na przekwalifikowanie się, jeśli nasze dotychczasowe wykształcenie nas zawiodło.
Dobrym pomysłem jest kolekcjonowanie ogłoszeń o prace. To one wskazują nam, jakie są wymagania konkretnych pracodawców. Korzystając  z nich mamy jasny obraz naszych mocnych i słabych stron. Dobrym pomysłem jest stworzenie sobie w Excelu bazy danych firm, do których możemy potencjalnie aplikować. W pliku takim możemy notować wiele ważnych informacji odnośnie pracodawców i ich wymagań.

Poza tym trzeba również pamiętać o pracy nad swoją stroną mentalną. Warto kolekcjonować ciekawe historie ludzi, którzy odnieśli sukces. Mogą one stanowić dla nas cenną inspiracją podczas naszych zmagań na polu edukacyjnym lub zawodowym. Aby osiągnąć wielkie rzeczy trzeba mieć wiarę w to, że systematyczną pracą nad samym sobą można dokonać w życiu wielkich rzeczy. Dobrze jest również mieć w nawyku skupianie się tylko na tzw. myślach wzmacniających oraz eliminowanie z umysłu wszelkich myśli, które powodują u nas smutek i zwątpienie.

Tak czy inaczej, praca magisterska lub licencjacka nie powinna kończyć edukacji. Wciąż należy rozwijać swoje kompetencje, aby być atrakcyjną osobą na szybko zmieniającym się rynku pracy. Informatyka jest fascynującą dziedziną, która bardzo dynamicznie się rozwija. Dobry programista Java lub Javascript może obecnie przebierać w ofertach pracy.