Pisanie referatów sprawia wielu studentom rozmaite problemy. W tym tekście postaramy się zaprezentować Tobie konkretne porady, które pomogą Tobie stworzyć wysokiej jakości tekst. Umiejętność tworzenia wysokiej jakości referatów, może pomóc Tobie nie tylko na studiach, ale ogólnie w karierze. Żyjemy w czasach, w których powiedzenie „content is king” (treść jest królem) jest bardziej aktualne, niż kiedykolwiek wcześniej.

Na wstępie warto napisać, czym tak naprawdę jest referat. Jest to forma wypowiedzi, literacka lub literacko-naukowa, prezentująca dane zagadnienie. Ma ona na celu przekazanie wiedzy na jakiś temat. Początkowa część Twojego referatu powinna przede wszystkim wzbudzić zainteresowanie Twoich odbiorców. Na wstępie swojego referatu możesz również przedstawić konkretną tezę, którą chcesz obronić. Im bardziej, wstęp Twojego referatu będzie intrygujący, tym lepiej.


Referat buduje Twoją reputację jako eksperta!

Po wstępie czas na rozwinięcie z konkretnymi argumentami. W tym miejscu warto napisać, o tych argumentach, które są najsilniejsze. Jak pisał, kiedyś Nicollo Machiavelli, sztuka retoryki polega na popieraniu swoich racji konkretnymi przykładami z historii. Ludzie po prostu uwielbiają dobre historie. Opowieści mogą być świetnym nośnikiem Twoich racji. Mogą one nawet przenosić treści reklamowe. Staraj się więc swoje argumenty podpierać konkretnymi opowieściami, a wówczas na pewno zostaniesz dobrze zapamiętany.

Tworzenie referatu – konkretne wskazówki.

Bardzo mocne są również argumenty podpierane konkretnymi liczbami. W swoim referacie na pewno warto je wykorzystywać. Jak pisał kiedyś Pitagoras „liczby rządzą światem”. Racje, które są podparte konkretnymi cyframi oraz obliczeniami, są bardzo trudne do zbicia. Dane liczbowe świetnie podkreślają wykresy. Poza tym musisz pamiętać, o tym, że szczegóły są bardzo dobrze zapisywane w ludzkiej pamięci. Wszelkie daty i cyfry są bardzo dobrze wychwytywane, przez ludzki umysł. Szczegóły powodują, że w umyśle odbiorcy pojawiają się obrazy. Dlatego, zamiast mówić „taniec” mów „samba”, zamiast luksus mów „apartament we Florencji”. Detal zawsze wygrywa w ludzkiej pamięci z ogólnikiem i warto to wykorzystywać w tworzonych przez siebie treściach.


Pisanie referatu może być prawdziwą przygodą!

Tworząc referat, warto również dbać o styl. Zdania powinny być w nim generalnie krótkie. W swoim referacie warto również zawrzeć różne tabele i listy. Dzięki nim Twój referat będzie robił wrażenie bardziej merytorycznego. W referacie ważna jest nie tylko treść, ale również i forma. Jak mawiał kiedyś Juliusz Cezar „nauczycielem wszystkiego jest praktyka”. Nie inaczej w przypadku tworzenia referatów. Im więcej będziesz ich tworzyć, tym łatwiej będziesz je tworzyć, a ich wartość merytoryczna też będzie wzrastać. Twój referat zostanie zapamiętany przez Twoich odbiorców, jeśli będzie on zawierać emocje, opowieści, konkretne dane, wartościowe źródła, czy też różne zaskakujące elementy.

Pisanie referatów – parę refleksji na koniec

Pisanie referatów może Tobie naprawdę pomóc w karierze. Dzięki nim możesz zaprezentować siebie jako prawdziwego eksperta w danej dziedzinie. Umiejętność wygłoszenia publicznie swojego referatu, bądź też zaprezentowania go w Internecie, jest niezwykle cenna. Dzięki dobrze napisanym referatom będziesz mógł skutecznie budować swoją markę osobistą. Nie wykluczone, że właśnie dzięki nim zdobędziesz liczne grono klientów, na swoje usługi, bądź też produkty. Referaty mogą sprawić, że staniesz się autorytetem w danej dziedzinie.


Umiejętność tworzenia referatów może pomóc Tobie w karierze.

Z drugiej strony, jeśli szukasz pomocy w stworzeniu profesjonalnego referatu, to zawsze możesz skorzystać z naszych usług! Zawsze lepiej korzystać z fachowej pomocy, aniżeli trwać w martwym punkcie ze swoimi problemami! Jak pisał kiedyś Winston Churchill „imperia przyszłości będą imperiami umysłu”. Wartościowe treści są kluczem do rozpoznawalności na współczesnym rynku usług i produktów.

Skontaktuj się z nami!

Infolinia: +48 123 125 235
Bezpośredni kontakt pod adresem e-mail: Centrala@PisaniePracMagisterskichKatowice.pl
Pracujemy od poniedziałku do piątku w godz. 09:00 – 17:00